LINGWISTYKA KULTUROWA – PIERWSZY JĘZYK REGIONU: ESTOŃSKI  DRUGI JĘZYK REGIONU: ŁOTEWSKI

REKRUTACJA

Specjalność ta umożliwia poznawanie dwóch języków jednocześnie, które są „bliskie geograficznie”, ale jednocześnie „dalekie językowo”: łotewski to język z rodziny języków indoeuropejskich, a estoński – z ugrofińskich. Oba języki to – absolutna „elita” najrzadziej nauczanych języków obcych. To języki dla koneserów! Takie zestawienie języków stanowi bardzo atrakcyjny, nierzadko decydujący atut, pozwalający na zdobycie ciekawej i nietuzinkowej pracy.    

Estonia i Łotwa to dwa państwa regionu Bałtyckiego. Mimo, że są one, w porównaniu z Polską, terytorialnie i według liczby mieszkańców małe, ale oferują one duże możliwości współpracy zarówno polskim przedsiębiorcom jak i specjalistom z zakresu językoznawstwa.
Oba kraje są znane z bogatych kultur jak i pięknej przyrody, niesamowitych zamków. Są one bardzo mocno powiązane gospodarczo, kulturowo i historycznie. Estonia to kraj nazywany „gospodarczym tygrysem Europy”, a wszystkie trzy kraje bałtyckie, czyli Litwę, Łotwę  i Estonię określa się często wspólną nazwą – „Bałtycki tygrys” 

Podczas studiów studenci zdobędą podstawową wiedzę z zakresu historii, kultury, zwyczajów oraz ekonomii tego regionu. Z wiedzą i umiejętnościami nabytymi w trakcie studiów znacznie łatwiej będzie znaleźć ciekawą pracę w jednym z najbardziej skomputeryzowanych i scyfryzowanych społeczeństw – to w Estonii wymyślono Skype’a, to tam od lat można głosować we wszystkich możliwych wyborach przez Internet, a 99 procent usług publicznych jest dostępnych online. Estońskie rozwiązania gospodarcze stanowią często wzór dla innych krajów nie tylko w UE.

Nasz program obejmuje 630 godzin praktycznej nauki języka estońskiego oraz 420 godzin nauki języka łotewskiego dzięki którym, po trzech latach nauki  studenci powinni bardzo dobrze władać tymi językami.  W trakcie studiów nauczany jest jeszcze jeden dodatkowy język, który ma charakter bardziej powszechny; są to angielski lub niemiecki (na poziomie średniozaawansowanym) albo niemiecki lub francuski (od podstaw). W trakcie studiów nie stracicie zatem kontaktu z językiem, którego uczyliście się w szkole średniej i będziecie rozwijać swoje umiejętności. Możecie również spróbować rozpocząć naukę od podstaw języków, których nie znacie i w ten sposób poszerzyć i rozwijać swoje kompetencje.       

Oprócz szerokiego wachlarza zajęć z językoznawstwa, kulturoznawstwa, translatologii oraz z wielu interesujących fakultetów, studenci mają możliwość wyjazdu na stypendia do Estonii i Łotwy. Taki zestawienie języków oraz zdobycie wiedzy oraz kompetencji (językowych oraz pozajęzykowych) sprawi, że macie dużą szansę na znalezienie atrakcyjnej i ciekawej pracy, nierzadko bowiem umiejętność porozumiewania się w tych językach oraz znajomość kultury i historii krajów, w których te języki są używane, stanowią dodatkowy (a nawet decydujący) atut, który decyduje o zdobyciu pracy.    

Pełną listę przedmiotów, których będziecie się uczyć na każdym roku studiów, można znaleźć w zakładce: STUDIA I STOPNIA.

Pełną listę przedmiotów, których będziecie się uczyć na każdym roku studiów, można znaleźć klikając na odnośnik lingwistyka kulturowa