LINGWISTYKA KULTUROWA

REGION EUROPEJSKI (BAŁTOFIŃSKI)
fiński i estoński

REKRUTACJA 

Wybierając ścieżkę ukierunkowaną na region bałtofiński uczymy się min. dwóch języków z rodziny ugrofińskiej: fińskiego – na poziomie średniozaawansowanym oraz estońskiego – od początku. Poznanie tych dwóch języków zwiększa szanse i możliwości na współczesnym europejskim i międzynarodowym rynku pracy. Profil praktyczny studiów stwarza dodatkowo możliwość podjęcia udokumentowanych praktyk, związanych z użyciem języków oraz wykorzystaniem wiedzy o regionie w wielu branżach. Osoby, które znają język fiński oraz dodatkowo estoński są poszukiwane i cenione przez przyszłych pracodawców, którzy współpracują lub zamierzają podjąć współprace z podmiotami z tych dwóch bliskich sobie krajów. Finlandia jest od lat postrzegana jako solidny partner w interesach, a Estonia z kolei to kraj dynamicznie się rozwijający i  wyjątkowy, stawiany często za wzór do naśladowania w kwestii innowacyjnych rozwiązań i nie bez powodu nazywany gospodarczym tygrysem Europy.    

Poza nauką języków regionu studia obejmują też naukę dodatkowego języka europejskiego, np. angielskiego i niemieckiego na poziomie średniozaawansowanym lub języka niemieckiego i francuskiego od podstaw. Dzięki takiemu zestawieniu nie traci się kontaktu z językiem, którego uczyliśmy się na studiach. Można również rozpocząć naukę języka, którego nie znamy od podstaw i w ten sposób poszerzyć swoje kompetencje i wzbogacić wiedzę i umiejętności.     

W programie studiów nauczanie języków stanowi aż 480 godzin, czyli jest to znakomita większość, a na pozostałą część składają się zajęcia z przedmiotów językoznawczych oraz kulturoznawczych, które uzupełniają umiejętności językowe o dodatkowe kompetencje oraz wiedzę przydatną w przyszłej pracy w zawodzie tłumacza lub w innych obszarach komunikacji międzykulturowej, np. w międzynarodowych korporacjach, działach obsługi klienta, instytucjach kulturalnych i wszędzie tam, gdzie ceniona jest znajomość kilku języków, w tym szczególnie języków małych. Studiując ten nowy kierunek i specjalność staniecie się jego pierwszymi absolwentami, co pomoże Wam szybko odnaleźć się na rynku pracy.

Czego będziecie się uczyć przez 2 lata?

  • 180 godzin języka fińskiego;
  • 180 godzin języka estońskiego;
  • 120 godzin innego języka europejskiego
  • komunikacja interkulturowa;
  • komunikacja niewerbalna;
  • przedmioty do wyboru;
  • praktyki zawodowe;

oraz inne.

Pełną listę przedmiotów, których będziecie się uczyć na każdym roku studiów, można znaleźć w zakładce: STUDIA II STOPNIA w odnośniku [lingwistyka kulturowa obszaru europejskiego]